close
تبلیغات در اینترنت
نقش آمريكا و غرب در جنگ تحميلي ايران و عراق
loading...

اصحاب و انصارالمهدی (عج)

نقش آمريكا و غرب در جنگ تحميلي ايران و عراق   در جريان جنگ هشت ساله اي که از سوي عراق به جمهوري اسلامي تحميل شد، کشورهاي غربي و اروپايي به طرق مختلف به حمايت از عراق، اين کشور متجاوز پرداختند. در طول اين جنگ خانمان سوز که صدها هزار کشته و مجروح بر جاي گذارد و هزاران ميليارد دلار خسارت مالي به وجود آورد، هر دو بلوک شرق و غرب و کشورهاي تشکيل دهنده آن، به حمايت از متجاوز پرداختند.   حمايت هاي غرب و شرق از عراق در طول جنگ با ايران، داراي جنبه هاي نظامي، سياسي و ديپلماتيک بود که به طور خلاصه…

آخرین ارسال های انجمن
رضارضازاده بازدید : 1911 شنبه 29 مهر 1391 نظرات ()

نقش آمريكا و غرب در جنگ تحميلي ايران و عراق

 

در جريان جنگ هشت ساله اي که از سوي عراق به جمهوري اسلامي تحميل شد، کشورهاي غربي و اروپايي به طرق مختلف به حمايت از عراق، اين کشور متجاوز پرداختند. در طول اين جنگ خانمان سوز که صدها هزار کشته و مجروح بر جاي گذارد و هزاران ميليارد دلار خسارت مالي به وجود آورد، هر دو بلوک شرق و غرب و کشورهاي تشکيل دهنده آن، به حمايت از متجاوز پرداختند.

 

حمايت هاي غرب و شرق از عراق در طول جنگ با ايران، داراي جنبه هاي نظامي، سياسي و ديپلماتيک بود که به طور خلاصه عبارتند از: کارشکني در متجاوز شناختن عراق و محکوم شدن اين کشور در مجامع بين المللي، جنگ رواني مداوم عليه ايران از طرق مختلف، کمک هاي بسيار گسترده و مجهز کردن عراق به سلاح هاي متعارف و کشتار جمعي و اعطاي اعتبارات مالي با شرايط بسيار خوب.

حمايت کشورهاي اروپايي به ويژه فرانسه از عراق

به طور کلي، اروپاي غربي، خواستار استقرار ثبات و امنيت در منطقه خاورميانه است. امنيت اروپا به دليل نزديکي با اين منطقه، متأثر از امنيت خاورميانه بوده و از طرفي، کشورهاي خاورميانه، از اصلي ترين شرکاي اقتصادي و تجاري اروپاي غربي هستند. اين کشورها، خريداران فن آوري پيشرفته و تسليحات آنها بوده و همچنين فروشنده نفت که براي رونق اقتصادي و کارکرد صنايعشان لازم است، مي باشند.
در تاريخ 16 آوريل،1986،ژاک شيراک، سه هفته پس از استقرار در کاخ نخست وزيري، ماتينيون، نظر مخالفت وزراي کليدي کابينه اش، قرار داد فروش سلاح به مبلغ يک ميليارد فرانک به عراق را امضا کرد.
قبل از شروع جنگ با ايران، ارتش زميني عراق، متشکل از 13 لشکر بود که 4 لشکر زرهي و 4 لشکر مکانيزه را شامل مي شد، به استثناي حدود 100 دستگاه تانک هاي تهاجمي فرانسه از نوع AMX300، تجهيزات اين لشکرها، از شوروي تأمين شده بود که شامل 2600تانک، 2500خودروي زرهي پياده نظام، حدود 2000 دستگاه توپ خانه، 26 دستگاه پرتاب موشک Frog A7 و 12، جهت موشک هاي اسکار B و همچنين هزاران تجهيزات ضد تانک و ضدهوايي مي شد. شوروي همچنين قسمت اعظم نيروي هوايي جنگنده عراق را با 330 فروند جنگنده، تأمين کرده بود.
ايالات متحده آمريکا در سال هاي 1980(سال هاي جنگ عراق با ايران)، ارتش عراق را به طور همه جانبه اي مسلح کرد. در سال 1983، دونالد راسفلد (وزير دفاع کنوني آمريکا، موافقت نامه همکاري نظامي با صدام حسين را امضا کرد. براي جلوگيري از شکست ارتش عراق در جنگ عليه ايران، آمريکا سلاح هاي شيميايي و بيولوژيکي در اختيارش گذارد و در برابر استفاده از اين سلاح ها از طرف صدام حسين عليه نيروهاي نظامي ايران و کردهاي عراقي، کاملا چشمان خود را بست.
در سال 1359، عراق توانايي چنداني براي توليد مقادير قابل توجهي از عوامل شيميايي داشت، اما با انتقال مقاديري از عوامل شيميايي و مواد اوليه آن از ذخاير شوروي به عراق و نيز خريد تجهيزات ويژه از کشورهاي اروپايي و ايالات متحده آمريکا، براي نيل به توانايي توليد مستقل سلاح هاي شيميايي تا حدودي اين ضعف را جبران نمود. عراق همچنين به منظور توليد عوامل اعصاب، به خريد مواد شيميايي در خور ملاحظه اي از غرب، از جمله آمريکا، مبادرت کرد.
مقاله اي در تاريخ 17 آگوست 2002 در روزنامه نيويورک تايمز به چاپ رسيد که در قسمتي از آن آمده است: «مدت هاست از اين امر که ايالات متحده آمريکا، طرح ها و کمک هاي اطلاعاتي در اختيار دولت صدام مي گذاشته، آشکار گرديده است.» نيويورک تايمز مي نويسد:
افسران ارتش آمريکا بيان کردند که رئيس جمهور، ريگان، معاون رياست جمهوري، جورج بوش و ديگر مقامات عالي رتبه دولت ريگان، هرگز حمايت خود را از برنامه بسيار محرمانه اي که طي آن، طرح هاي تکنيکي (سلاح هاي شيميايي) در اختيار دولت عراق گذاشته شد، دريغ نکردند.
عراق با کمک کشورهاي غربي، مخصوصاً آمريکا و شوروي، با انتقال مقاديري عوامل شيميايي و مواد اوليه آن از ذخاير اين کشورها به عراق و نيز خريد تجهيزات ويژه از کشورهاي اروپايي و ايالات متحده آمريکا، توانايي توليد مستقل سلاح هاي شيميايي را به دست آورد. با وجود استفاده گسترده عراق از سلاح هاي شيميايي، هيئت هاي اعزامي از سوي دبير کل سازمان ملل به عراق و ايران جهت بازرسي مناطق جنگي و سپس تهيه گزارش ها از سوي اين هيئت ها که کاربرد سلاح ها از سوق عراق را مورد تأييد قرار مي داد، شوراي امنيت و اعضاي دائم آن، يعي انگليس، فرانسه، آمريکا و شوروي و چين، اقدام به موضع گيري قاطعي عليه عراق نکردند. شورا در طول چند سال، صرفاً به صدور بيانيه در منع استفاده از سلاح هاي شيميايي بسنده کرد و هيچ گاه عراق را محکوم نکرد. نوع برخورد ضعيف شورا با اين عمل جنايت کارانه، عراق را در استفاده گسترده تر از سلاح هاي شيميايي گستاخ تر کرد.

ترويج روحيه مقاومت و پايداري

از برکات مهم دفاع مقدس، تقويت اعتماد به نفس و خودباوري بوده است. ما در اين کوران دفاع مقدس، به اين نتيجه رسيديم که بايد خود را باور و با تکيه بر توانمندي خود -به ويژه جوانان خداجو-کشور را اداره کنيم. تأثير اين خودباوري، بعد از جنگ نيز حتي در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و فناوري هاي جديد دفاعي، نمود فزاينده اي داشت. در جنگ و دفاع هشت ساله، به اين نتيجه رسيديم که بايد بر روي پاي خود بايستيم و به اين خودباوري دست يافتيم که مي توان ساليان سال، عليه تمامي قدرت ها و ابرقدرت ها مبارزه کرد، همچنان که حضرت امام خميني (ره)فرمود:«ما در اين جنگ، ابهت دو قدرت شرق و غرب را شکستيم».
شکستن ابهت دو قدرت شرق و غرب، نه فقط در صحنه هاي نبرد و جنگ، بلکه در تمامي صحنه ها به دست آمد.
با خودباوري و اعتماد به نفس ايجاد شده در مردم، به پيشرفت ها و ابتکاراتي دست زديم که تحسين دوست و دشمن را بر انگيخت. در تحريم اقتصادي، صبورانه با روحيه قناعت و صرفه جويي مقاومت کرديم و اقدام به ساخت وسايل و قطعات مختلف نموده، تا مرز خودکفايي در کالاها و محصولات اساسي پيش رفتيم و در يک جمله، ملت ما ثابت کرد که اگر بخواهيم، مي توانيم و اين ها همه از برکات جنگ تحميلي و تحريم هاي مختلف بود که به قول امام (ره):«اين جنگ و تحريم اقتصادي و اخراج کارشناسان خارجي، تحفه اي الهي بود که ما از آن غافل بوديم.» و اين وصيت رهبر خودباور جامعه است که:
انتظار نداشته باشيد که از خارج، کسي به شما در رسيدن به هدف که [همان]اسلام و پياده کردن احکام اسلام است، کمک کند. خود بايد به اين امر حياتي که آزادي و استقلال را تحقق مي بخشد، قيام کنيد.
رژيم عراق قصد داشت سه روزه به اهداف نظامي خود برسد. صدام قول داده که سه روز پس از شروع حمله، در اهواز سخنراني کند. شواهد چند روزه اول جنگ نيز حاکي از احتمال وقوع اين پيش بيني بود، اما اول از همه، مردم دلاور خوزستان و ديگر استان هاي مرزي، مانع از تحقق اين امر شدند. مردم خوزستان که صدام ماه ها تبليغ کرده بود تا به خيال خود، آنها را عليه جمهوري اسلامي بشوراند، دليرانه ايستادند و جنگيدند، سپس نيروهاي مردمي به فرمان امام (ره) از سراسر کشور در جبهه ها حضور يافتند و مانع تجاوز و توسعه طلبي سران حزب بعث شدند.
عمليات هاي طريق القدوس -فتح المبين-بيت المقدس، رمضان و...، نبردهايي که در آن، مردمي بودن جنگ آشکار شد و حضور آنان، با پيروزي براي کشور ما همراه بود. احتياجي به آمار و ارقام دال بر حضور خيل عظيم مردم در جبهه ها نيست. ما، خود شاهد اعزام داوطلبانه و چشمگير مسلماناني معتقد و کارآمد به ميدان هاي جنگ بوديم. آنها جنگ را در بعد اقتصادي تقويت کردند و با صبر و استقامت خويش، بر مصائب و مشکلات ناشي از جنگ تقويت کردند و با با صبر و استقامت خويش، بر مصائب و مشکلات ناشي از جنگ فايق آمدند و حضور مردم در راه پيمايي ها و مراسم دعا و نيايش، جمعه و جماعات رزمندگان و مسئولان اداره جنگ را تشويق مي کرد تا با صلابت به دفاع بپردازند، اما انگيزه هاي حضور گسترده مردم در جبهه، دفاع از موجوديت اسلام و انقلاب اسلامي و حفظ تماميت ارضي کشور و احساس تکليف براي دفاع بود.

ترويج فرهنگ شهادت طلبي

مساجد و ائمه جماعات، از بدو ظهور اسلام، در نشر معارف اسلامي و استحکام حکومت اسلامي، بسيار نقش آفرين بوده اند. در دوران پيروزي انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس، شاهد تأثير شگرف مساجد در معرفي انقلاب اسلامي و سامان دهي نيروها به ويژه بسيج مردمي و نشر و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بوديم.
يکي از تأثيرات مهم مساجد در دوران دفاع مقدس، ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بود. عمدتاً تشييع شهدا، از مساجد محله ها شروع مي شد و آحاد مردم با حضور بستگان و نزديکان شهدا در مساجد، محفلي روحاني و معنوي را برپا مي نمودند و با توسل به ائمه معصومين (عليه السلام) و ارواح شهدا، براي پيروزي رزمندگان و رسوايي دشمنان اسلام، خالصانه دعا مي کردند. همچنين برگزاري مراسم شهدا در مساجد و دعوت از سخنرانان و صاحب نظران، از فعاليت هاي مهم روحاني و بسيج مساجد به حساب مي آمد.
تشريح فرهنگ ايثار و شهادت و معرفي ويژگي هاي اخلاقي و اجتماعي شهدا، تأثير بسزايي در روحيه مردم به ويژه جوانان داشت. بسياري از ابعاد شخصيتي و اخلاقي رزمندگان، پس از شهادت آنان براي مردم بازگو مي شد و حتي نزديکان رزمندگان، بعد از شهادت عزيزانشان متوجه مي شدند که چه افراد بزرگواري براي شهادت گلچين شده اند و خداوند خريدار جان عاشقاني است که جز به وصال او نمي انديشند و در آتش فراق او مي سوزند. به قول حافظ:
اي گل! تو دوش داغ صبوحي کشيده اي
ما آن شقايقيم که با داغ زاده ايم
رزمندگان ما، مصداق اين حديث قدسي بوده اد: «اوليائي تحت قبائي»؛ يعني دوستان واقعي من، تحت پوشش محبت من هستند و در بين مردم، گمنام ناشناخته اند، غبار فروتني بر چهره آنان نشسته است و دوست ندارند کسي ازآنها تعريف کند. برخلاف ما که دوست داريم همه از ما -راست يا دروغ- تعريف کنند، آنان، خود تعريفي را خلاف بندگي و عبوديت مي دانستند و حتي دوستاني که آنان را مي شناختند، راضي نبودند که چيزي در وصف آنان بگويند، اما بعد از شهادت که دوستان و هم رزمان از خصوصيات اخلاقي و سلوک عرفاني و حماسه آفريني هاي آنان سخن مي گفتند، همه در حيرت فرو مي رفتند که چگونه با اين عمر کوتاه و سن کم، به آن مقامات بلند معنوي و عرفاني نايل آمدند و اين گونه بود که بيان اوصاف و خاطرات شهدا در مساجد، تأثير الگويي فراواني در جوانان داشت و يکي از عوامل مهم تشويق آنها جهت اعزام به جبهه ها بود.

آشکار شد جوهره ملت ايران

يکي از توطئه هاي امپرياليسم در قبال انقلاب اسلامي اين بوده و هست که آن را از لحاظ خبري و پيام رساني محاصره کند و با استفاده از کليه شبکه هاي خبر رساني که در اختيار دارد، از رسيدن صداي انقلاب ايران به گوش ستمديدگان جهان جلوگيري نمايد و اگر قرار باشد خبري در جهان درباره ايران نقل شود، همان باشد که خود آنها نقل مي کنند، اما جنگ تحميلي تا حدودي اين محاصره را شکست و مردم جهان با حداقل اخباري که از جنگ به گوششان مي رسيد، اين مسئله برايشان به صراحت مطرح مي شد که: «اين انقلاب اسلامي است که مي جنگد».
مقاومت هشت ساله ايران در جنگ تحميلي، اين حقيقت را براي مرد جهان جلوه گر ساخته است که: «انقلاب اسلامي، تسليم ناپذير است».
بايد توجه داشته باشيم که بيشترين تلاش ابرقدرت ها به منظور شکستن اراده شکست ناپذير ملت ما بوده است. آنها همواره خواسته اند حداقل يک بار هم که شده ما را وادار به «تسليم» يا «عقب نشيني» از خواسته هايمان کنند و يا ما را پشت ميزهاي مذاکره بنشانند؛ زيرا آنان مي دانند که يکي از جذبه هاي جهاني انقلاب اسلامي، در سازش ناپذيري و سرسختي «لا» گفتن به ابرقدرت هاست.
ما بايد کاملاً به اين نکته توجه کنيم که امپرياليسم و صهيونيسم، در مورد انقلاب ايران، حتي از اخبار تحريف شده و دروغين نيز ابا دارند و اصولاً چنين عملي، در مرحله دوم اهداف آنها قرار دارد و مرحله اول و مهم تر براي امپرياليسم، اين است که اصولاً از انقلاب اسلامي، خبري در جهان نباشد؛ چرا که هرگونه خبر از آن، خودبه خود نشانه آن است که «انقلاب اسلامي» هنوز وجود دارد و اگر توجه نماييم، همين «وجود» انقلاب و پخش خبر آن در جهان، براي امپرياليسم مرگ آور است؛ چرا که مستضعفان جهان امروز حداقل مي دانند که ملت ايران به نام اسلام به پا خاسته و با اين سلاح، شاه را برانداخته، با آمريکا و اسرائيل و هم پيمانان آن مبارز مي کند.
بدين ترتيب، وقوع جنگ تحميلي، خبر «وجود» انقلاب اسلامي را بيشتر در جهان پخش کرد و اين، به معني همان قول معروف است که اگر انقلاب منزوي شده بود، دليلي نداشت که دشمن به ايران حمله کند و اين يعني اثبات حقانيت نظام مقدس جمهوري اسلامي به رهبري مردي فرزانه و آگاه -امام خميني(ره)-در برابر تجاوزگري و دشمني هر گونه قدرت و ابرقدرت

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • پایگاه احادیث و روایات معصوم(ع)
 • دانلود آهنگ و موزیک ویدئو روز
 • دانلود كليپ عشق بزرگترين دروغ دنيا هفت
 • عشق بزرگترين دروغ دنيا
 • هفتادیا
 • تسوج آموزش
 • مدل لباس
 • ♥♥♥♥♥رئیس آبیــ ♥♥♥♥♥♥
 • آنامیس 89
 • آخرالزمان انتظار مهدویت
 • افلاکیان
 • اشعارمذهبي سيدمهدي حسيني فرد
 • sahardelan
 • راه ولایت
 • شمیم یار
 • ایستکلی
 • سکوت
 • دانلود فیلم و سریال خارجی و ایرانی جدید
 • کلبه سرگرمی - ویرگول
 • مطالب عاشقانه جدید
 • قرمز پوش
 • آل یاسین
 • طلبه سایبری
 • روانشناس و مشکلات(سایکولوژی)
 • تیم سایبری عاشقان مهدی(عج)
 • دوربین مخفی مدارس
 • فرهنگی مذهبی صلوات
 • پايگاه انديشه ندبه
 • گفته و ناگفته های دل.
 • دره کوچک\\\\((1))////mahdaviyyat
 • یاس و نرگس
 • یاس دانلود
 • بسیج
 • باران عشق
 • رضا رضازاده
 • .::نوشته های طنز،غمگین،فلسفی و...::.
 • sms_bazar
 • عشــــ♥ــــقولانه
 • بهترین ها برای دانلود
 • شهدای زنگی کلا دابو
 • ♥ lıl__REZA__lıl ♥
 • دانلود آهنگ
 • صمیمانه ترین حضور عشق
 • رها نفس
 • ویکی دانلود ها
 • زندگی زیباست
 • روانشناسی...زندگی بهتر
 • شوق نماز
 • سایت تفریحی سوما
 • بهترین های وبگردی
 • شارژ مستقیم ایرانسل
 • کامپیوتر موبایل گیم فیلم آهنگ
 • تاپ کرک
 • دارو گیاهی
 • اس ام اس
 • هاستینگ سرور مجازی چت روم ساخت وب سایت
 • ثارالله
 • tanrim
 • مرجع فارسي زبانان
 • شارژها
 • Alpagut
 • ولایت عشق
 • ساکان دانلود
 • دانلود رایگان
 • پارک ممنوع
 • سوی دیار عاشقان
 • وبلاگ وبتیک
 • deniz yildizi
 • سایت اینترنتی قلبهای جاویدان
 • مهندس صنايع غذايي
 • لبیک یا صاحـــــــــب الزمان (عج)
 • نهج البلاغه
 • صالحین مهدی (عج)
 • سربازان گمنام امام زمان (عج)
 • سافت فست
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 703
 • کل نظرات : 364
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 2476
 • آی پی امروز : 124
 • آی پی دیروز : 328
 • بازدید امروز : 442
 • باردید دیروز : 1,856
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 5,386
 • بازدید ماه : 35,285
 • بازدید سال : 186,256
 • بازدید کلی : 2,335,997
 • کدهای اختصاصی
  خوش آمدید  به وب سایت اصحاب و انصارالمهدی خوش آمدید


  برای  مشاهده و استفاده از تمامی مطالب تالیفی لطفا ثبت نام کنید


  با تشکر : رضارضازاده