loading...

اصحاب و انصارالمهدی (عج)

نماز

آخرین ارسال های انجمن
رضارضازاده بازدید : 1027 شنبه 27 خرداد 1391 نظرات ()

در وصیت اولى آیة الله مرعشى چنین آمده است.

وصیت مى كنم كه سجاده اى را كه هفتاد سال نماز شب بر روى آن خوانده ام با من دفن كند.
باز ادامه مى دهد: او را سفارش مى كنم تسبیح تربتى كه با آن در سحرگاهان به عدد دانه هایش استغفار نموده ام با من دفن نماید. " 1 "

ملاحظه فرمایید سرمایه یك دانشمند جلیل القدر به قبر و قیامت، سجاده و تسبیح و ناله ها و اشك هاى جارى در نیمه شب است. فراموش نكنید از چنین سرمایه اى.
خود ایشان مى گوید وقتى ساكن قم شدم نماز جماعت در سحر و صبح در حرم معمول نبود. شصت سال قبل تنها كسى كه یك ساعت قبل از اذان به حرم مشرف مى شد من بودم. بطور متوالى هر شب حتى شبهاى برخى در زمستان كه كوچه و بازارها پر از برف بود. ایشان به همراه خود در چنین شبهایى یك برف روب كوچك بهمراه مى آوردند تا راه را باز كنند و به حرم برسند. هنوز در راه باز نكرده بودند پشت در منتظر مى نشستند.
فرمودند مدتها نمازم را تنها مى خواندم تا كم كم یك نفر دو نفر اقتداء كردند و بتدریج جمعیت زیاد شد. شب آخر عمر هم در حرم نماز جماعت به پا داشتند. " 2 "

رضارضازاده بازدید : 1147 شنبه 20 خرداد 1391 نظرات ()

آرامش دل

تا حالا شده تو خیابون یا توی پارک بچه ای را ببینید که گم شده و به دنبال مادرش می گرده و وقتی که به کمک مردم مادرش را پیدا می‏کنه در آغوش مادرش می‏پره و آرام می‏شه.

ما آدم‏ها هم مثل کودک گمشده‏ای هستیم که در طول زندگی به دنبال کسی یا چیزی می گردیم که با آن آرامش پیدا کنیم.

اون چیز نمی تواند پول، مقام، قدرت، زیبائی و….باشد، چون بعضی از آدم اینها را دارند، اما باز هم آرامش ندارند و همیشه مضطرب و نگران هستند.

در قرآن کریم آمده است: (( آگاه باشید که دل ها با یاد خدا آرامش پیدا می‏کند.))

و نماز بهترین راه برای رسیدن به آرامش است.

تشکر از خدا

 

 

رضارضازاده بازدید : 1316 شنبه 20 خرداد 1391 نظرات ()
- ریشه واژه نماز 


 
ریشه واژه نماز در فارسی از لفظ پهلوی «نماک» گرفته شده و آن هم به نوبه خود از ریشه باستانی «نِم»؛ به معنی «خم شدن و تعظیم کردن» مأخوذ است که به تدریج بر معنی «صلاة» یعنی عبادت ویژه ما مسلمانان اطلاق گردیده است. (۱) براساس بعضی از کتب تاریخی، برخی از ایرانیان تازه مسلمان در سال‌های حکومت اعراب بر ایرانیان به جای کلمه «صلاة» از کلمه «نماک» استفاده می‌کرده‌اند. و هنگام فراخواندن مردم به سوی نماز به جای «الصلوة» کلمه «اَلنِّماک» و به جای «حَیَّ عَلَی الصَّلوةِ» جمله «بشتابید به سوی نماک» را به کار می‌برده اند.(۲)

۲- معانی نماز 

 

 

رضارضازاده بازدید : 1080 سه شنبه 16 خرداد 1391 نظرات ()

چرا گاهی فرزندانمان نماز نمی خوانند؟

 علل و عواملی چند در این بازدارندگی یا سهل انگاری و بی رغبتی مؤثرند:

۱- عوامل و علل اعتقادی: وقتی کودک و نوجوان فاقد باور عمیق و ریشه دار نسبت به خدا و معاد باشد نه پشتوانه ای از عشق دارد تا او را برانگیزد و نه انگیزه اش چون خوف و هراس از بازخواست اخروی تا او را به ادای تکلیف دینی وادارد.

آن که صبحگاهان با وجود همه جاذبه های خواب، بستر را رها می کند و به نماز می ایستد یا از سر عشق و شیفتگی و معرفت به پروردگار است یا لااقل ترس از مجازات و آن که روشنی یقین در دل ندارد شوق برپایی

 نماز نخواهد داشت.

نماز

رضارضازاده بازدید : 1316 سه شنبه 16 خرداد 1391 نظرات ()

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

جَعَلَ اللّه‏ُ جَلَّ ثناؤهُ قُرَّةَ عَینِی فی الصَّلاةِ ، وحَبَّبَ إلَیَّ الصَّـلاةَ کما حَبَّبَ إلى الجائعِ الطَّعامَ ، وإلى الظَّمآنِ الماءَ ، وإنّ الجائعَ إذا أکَلَ شَبِعَ ، وإنَّ الظَمآنَ إذا شَرِبَ رَوِیَ ، وأنا لا أشبَعُ مِن الصَّلاةِ .

خداوند ، جلّ ثناؤه ، نور دیده مرا در نماز قرار داد و نماز را محبوب من گردانید ، همچنان که غذا را محبوب گرسنه و آب را محبوب تشنه . (با این تفاوت که) گرسنه هرگاه غذا بخورد سیر مى‏شود و تشنه هرگاه آب بنوشد سیراب مى‏شود ، امّا من از نماز سیر نمى‏شوم .

مکارم الأخلاق : ۲ / ۳۶۶ منتخب میزان الحکمة : ۳۲۴

رضارضازاده بازدید : 892 سه شنبه 16 خرداد 1391 نظرات ()
امام صادق علیه السلام :

لا تَغتَرّوا بِصَلاتِهِم وَلا بِصیامِهِم، فَإِنَّ الرَّجُلَ رُبَما لَهِجَ بِالصَّلاةِ وَالصَّومِ حَتّى لَو تَرَکَهُ استَوحَشَ، وَلکِنِ اختَبِروهُم عِندَ صِدقِ الحَدیثِ وأداءُ الأمانَةِ؛
فریب نماز و روزه مردم را نخورید، زیرا آدمى گاه چنان به نماز و روزه خو مى کند که اگر آنها را ترک گوید، احساس ترس مى کند، بلکه آنها را به راستگویى و امانتدارى بیازمایید.

کافى، ج ۲، ص ۱۰۴، ح ۲

رضارضازاده بازدید : 898 سه شنبه 16 خرداد 1391 نظرات ()

والذین هم علی صلواتهم یحافظون

سوره مبارکه مومنون/آیه ۹

ترجمه:
و کسانی که بر نماز های خویش مواظبت دارند.

صلوات جمع صلوه است، و مقصود از محافظت در جمله نماز را محافظت می کنند، مواظبت بر عدد آن است. به این معنا که مومنین محافظت دارند که هیچ یک از نمازهایشان فوت نشود و دائما مراقب آن هستند.
به همین جهت کلمه صلوات در اینجا به صورت جمع ذکر شده ولی در جمله فی صلاتهم خاشعون به صورت مفرد آمده. برای اینکه خضوع مربوط به جنس نماز و به طور مساوی شامل همه افراد آن است و لذا ضرورتی ندارد که به صورت جمع ذکر شود.

- در تفسیر قمی در ذیل آیه فوق آمده:
مقصود از نماز در این آیه شریفه، نماز واجب است ولی در والذین هم علی صلواتهم دائمون مقصود از آن نمازهای نافله است.

برگرفته از تفسیر المیزان

رضارضازاده بازدید : 8882 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()
« اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا اَباعَبدِالله اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ رَسوُلِ الله اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ اَمیرِالمُؤمِنینَ وَابنَ فاطِمَةَ الزَّهراء سَیِّدَةَ نِساءِ العالَمینَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ »


« اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا غَریبَ الغُرَباء اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا مُعینَ الضُّعَفاءِ وَ الفُقَراء اَلسُّلطانَ اَبَاالحَسَنِ عَلیَّ بنَ موُسَی الرِّضا وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ »

  
« اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا مَولانا یا صاحِبَ الزَّمان اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا خَلیفَةَ الرَّحمنِ اَلسَّلامُ عَلَیکَ یاشَریکَ القُرانِ عَجَّلَ اللهُ تَعالی فَرَجَهُ وَ سَهَّلَ اللهُ مَخرَجَهُ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ »


رضارضازاده بازدید : 1908 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()
« چگونگی خواندن نماز وحشت »

« مستحب است در شب اوّل دفن ، دو ركعت نماز وحشت براى ميّت بخوانند ، به اين صورت : در ركعت اول ، بعد از حمد يك مرتبه (آيت الكرسى) و در ركعت دوّم ، بعد از حمد ده مرتبه سورهٴ قدر : (إنّا أنزلنا) و بعد از سلام نماز بگويند : (اللّهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها إلىٰ قَبْرِ فُلانٍ) و به جاى كلمهٴ (فلان) اسم ميّت را بگويند »

« میتوان نماز وحشت را ، در هر موقع از شب اوّل دفن خواند ، ولى بهتر است در اوّل شب ، بعد از نماز عشا خوانده شود »

« اگر بخواهد ميّت را به شهر دورى ببرند ، يا به جهت ديگرى دفن او تاخير بيفتد ، نماز وحشت را شب اول مرگ او بخوانند »

 


رضارضازاده بازدید : 894 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()

ارکان نماز

‏ارکان نماز 5 ‏چیز است:
1- نیت 2- تکبیرةالاحرام 3- قیام 4- رکوع 5- سجده

واجبات نماز

1- نیت 2- قیام 3- تکبیرةالاحرام 4- قرائت 5- رکوع 6- سجود 7- ذکر رکوع و سجود 8- تشهد 9- سلام 10- ترتیب 11- موالات

الف) ترتیب یعنی: بترتیب خواندن
ب) موالات یعنی: عمل پی در پی بجای آوردن اجزاء نماز (یعنی فاصله نینداختن).
‏ج) نیت یعنی: نماز را باید به قصد قربت و برای اطاعت از فرمان خدا انجام داد.
‏د) لازم است در موقع برپا داشتن نماز، کاملاً آرام و بدون حرکت ایستاد.

رضارضازاده بازدید : 886 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()

نماز موجب ياد خداست:

ياد خدا بهترين وسيله براي خويشتن داري و كنترل غرايز سركش و جلوگيري از روح طغيان است. «نمازگزار» همواره به ياد خدا مي‏باشد، خدايي كه از تمام كارهاي كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدايي كه از آنچه در زواياي روان ما وجود دارد و يا از انديشه ما مي‏گذارد، مطلع و باخبر است و كمترين اثر ياد خدا اين است كه به خودكامگي انسان و هوسهاي وي اعتدال مي‏بخشد، چنان كه غفلت از ياد خدا و بي خبري از پاداشها و كيفرهاي او، موجب تيرگي عقل و خرد و كم فروغي آن مي‏شود.انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و كردار خود نمي‏انديشد و براي ارضاي تمايلات و غرايز سركش خود حد و مرزي را نمي‏شناسد و اين نماز است كه او را در شبانه روز پنج بار به ياد خدا مي‏اندازد و تيرگي غفلت را از روح و روانش پاك مي‏سازد. به راستي، انسان كه پايه حكومت غرايز در كانون وجود او مستحكم است، بهترين راه براي كنترل غرايز و خواستهاي مرزنشناس او همان ياد خدا، ياد كيفرهاي خطاكاران و حسابهاي دقيق و اشتباه‏ناپذير آن مي‏باشد. از اين نظر قرآن يكي از اسرار نماز را ياد خدا معرفي مي‏كند: «اقم الصلوة لذكري؛ نماز را براي ياد من بپادار!» (1)

 

رضارضازاده بازدید : 1148 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()

« نماز در کلام امير مومنان علي عليه السلام»

وصف نماز را بايد از کسي شنيد که خود به راستي اقامه کننده آن بود . کسي که نماز با تک تک سلولهاي مبارکش عجين شده و آن را با  تمام وجود برپا مي نمود . ذره ذره خاک مدينه ، مکه ، کوفه هر جايي که ايشان قدم نهاده است ، گواه راز و نيازها و نمازهاي حقيقي آن بزرگوار است . هنوز پژواک نواي دلنشين مناجات امام علي (ع) در جان هستي طنين انداز است . پس گوش جان به فرموده هاي آن امام همام مي سپاريم ، تا آداب قيام به نماز را که ستون دين است ، فرا گرفته و عامل به آن باشيم .

اهميت و فضيلت نماز

نماز امام علي (ع)

ادامه ...

رضارضازاده بازدید : 891 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()
آداب نماز مسافر

و اذا ضربتم في الأرض فليس عليكم جناح ان تقصروا من الصّلوة ان خفتم ان يفتنكم الّذين كفروا انّ الكافرين كانوا لكم عدوّاً مبيناً.
و هنگامي كه سفر كنيد گناهي بر شما نيست كه نماز را كوتاه كنيد اگر از فتنه (و خطر)‌كافران بترسيد، زيرا كافران براي شما دشمن آشكاري هستند.
« نساء ،101»

نماز مسافر  

شرائط نماز مسافر

ادامه مطلب ...

رضارضازاده بازدید : 1912 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات ()

 

دو مرتبه: الله اکبر - خداوند بزرگتر از آن است که در وصف آید.
دو مرتبه: اشهد ان لا اله الاّ الله - گواهی می دهم غیر از خداوند یکتا معبود دیگری نیست.
دو مرتبه: اشهد انّ محمّداً رسول الله - گواهی می دهم که محمد فرستاده خداست.
دو مرتبه: اشهد انّ علیّاً ولی الله - گواهی می دهم که علی ولی خداست.
دو مرتبه: حیّ علی الصلوة - بشتابید بسوی نماز.
دو مرتبه: حیّ علی الفلاح - بشتابید بسوی رستگاری.
دو مرتبه: حیّ علی خیر العمل - بشتابید بسوی کارهای نیک (نماز).
دو مرتبه: الله اکبر - بزرگ است خدا.
یک مرتبه: لا اله الاّ الله - هیچ معبودی جز خداوند یکتا نیست.

ادامه مطلب ...

رضارضازاده بازدید : 1334 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز مستحب:

نمازهاى مستحبى، زياد است و مهمترين آنها نافله هاى شبانه روزى است بدين طريق:

1 ـ نافله صبح دو ركعت و وقت خواندن آن پيش از نماز صبح است.

2 ـ نافله ظهر، هشت ركعت است و بايد دو ركعت دو ركعت خوانده شود و وقت آن قبل از ظهر است.

3 ـ نافله عصر، هشت ركعت است كه بايد قبل از عصر و دو ركعت دو ركعت خواند.

4 ـ نافله مغرب چهار ركعت است كه بعد از مغرب دو ركعت دو ركعت بايد خواند.

5 ـ نافله عشاء دو ركعت است كه بعد از نماز عشاء نشسته خوانده مى شود.

6 ـ نافله شب، يازده ركعت است، كه دو ركعت دو ركعت بايد خواند. و ركعت يازدهمى را تنها بجا آورد و وقت آن از نيمه شب تا اذان صبح است تمام اين نافله ها را بايستى مانند نماز صبح بجا آورد بجز اينكه در نيت باهم فرق دارند.

رضارضازاده بازدید : 1083 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز آيات:

آنچه تا كنون گفتيم نمازهاى شبانه روزى بود، نمازهاى واجب ديگرى هم هست كه يكى از آنها نماز آيات مى باشد(2) و آن در هنگام گرفتن خورشيد و ماه و همچنين وقوع زلزله و رعد و برق و بادهاى سياه و سرخ كه ترسناك باشند، بايد خوانده شود و ترتيب آن بدين قرار است:

رو به قبله ايستاده، نيت كنيد كه: (نماز آيات بجا مى آورم قربة الى الله).

ادامه مطلب ...

رضارضازاده بازدید : 859 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز عشاء:

نماز عشاء مانند نماز ظهر است، جز اينكه در نيت آن بايد گفت: (چهار ركعت نماز عشاء بجا مى آورم قربة الى الله) ناگفته نماند كه حمد و سوره نمازهاى صبح و مغرب و عشاء را مردان بايد طورى بخوانند كه اگر كسى در نزديكى آنان باشد بشنود، (جهر).

رضارضازاده بازدید : 851 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز مغرب:

نماز مغرب مانند نماز ظهر است، بجز اينكه

1 ـ در اول آن نيت مى كنيد: (سه ركعت نماز مغرب بجا مى آورم قربة الى الله).

2 ـ و در ركعت سوم كه سر از سجده دوم بر مى داريد، مى نشينيد و سلام مى دهيد.

برای مطالعه به ادامه مطلب مراجعه نمایید...

رضارضازاده بازدید : 774 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز ظهر:

نماز ظهر مانند نماز صبح است، جز اينكه:

1 ـ در نيت آن مى گوئيد: (چهار ركعت نماز ظهر بجا مى آورم قربة الى الله تعالى) و دو ركعت اول را مانند نماز صبح بجا مى آوريد.

2 ـ وقتى كه در تشهد به ( السلام عليك...) مى رسيد آن را نگفته براى ركعت سوم بر مى خيزيد.

3 ـ در ركعت سوم بجاى حمد و سوره سه مرتبه مى گوئيد.

(سبحان الله والحمد لله ولا اله الا الله والله اكبر) و اين ذكر را (تسبيحات اربعه) مى نامند، يعنى ذكرهاى چهارگانه.

4 ـ پس از آن ركوع و سجود را بجاآورده برخيزيد و ركعت چهارم را مانند ركعت سوم بخوانيد و پس از آن مانند نماز صبح تشهد و سلام را بجا آوريد.

رضارضازاده بازدید : 1385 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات ()

نماز واجب:

نمازهاى واجب بر چند قسم است كه مهمترين آنها نمازهاى شبانه روزى است.

در شبانه روز واجب است پنج مرتبه نماز بخوانيم:

1 ـ نماز صبح، و آن دو ركعت است كه وقتش از طلوع فجر تا طلوع آفتاب مى باشد.

2 ـ نماز ظهر، و آن چهار ركعت است.

3 ـ نماز عصر، و آن چهار ركعت است.

(وقت اين دو نماز از اول ظهر تا غروب آفتاب است).

4 ـ نماز مغرب، و آن سه ركعت است.

5 ـ نماز عشاء، و آن چهار ركعت است.

وقت اين دو نماز از اول مغرب تا نيمه شب شرعى است.

اين طريق نماز خواندن براى كسى است كه مسافر نيست ولى شخص مسافر بايستى نمازهاى چهار ركعتى خود: (ظهر، عصر، عشاء) را مانند نماز صبح دو ركعتى بخواند.

ادامه مطلب ...

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • پایگاه احادیث و روایات معصوم(ع)
 • دانلود آهنگ و موزیک ویدئو روز
 • دانلود كليپ عشق بزرگترين دروغ دنيا هفت
 • عشق بزرگترين دروغ دنيا
 • هفتادیا
 • تسوج آموزش
 • مدل لباس
 • ♥♥♥♥♥رئیس آبیــ ♥♥♥♥♥♥
 • آنامیس 89
 • آخرالزمان انتظار مهدویت
 • افلاکیان
 • اشعارمذهبي سيدمهدي حسيني فرد
 • sahardelan
 • راه ولایت
 • شمیم یار
 • ایستکلی
 • سکوت
 • دانلود فیلم و سریال خارجی و ایرانی جدید
 • کلبه سرگرمی - ویرگول
 • مطالب عاشقانه جدید
 • قرمز پوش
 • آل یاسین
 • طلبه سایبری
 • روانشناس و مشکلات(سایکولوژی)
 • تیم سایبری عاشقان مهدی(عج)
 • دوربین مخفی مدارس
 • فرهنگی مذهبی صلوات
 • پايگاه انديشه ندبه
 • گفته و ناگفته های دل.
 • دره کوچک\\\\((1))////mahdaviyyat
 • یاس و نرگس
 • یاس دانلود
 • بسیج
 • باران عشق
 • رضا رضازاده
 • .::نوشته های طنز،غمگین،فلسفی و...::.
 • sms_bazar
 • عشــــ♥ــــقولانه
 • بهترین ها برای دانلود
 • شهدای زنگی کلا دابو
 • ♥ lıl__REZA__lıl ♥
 • دانلود آهنگ
 • صمیمانه ترین حضور عشق
 • رها نفس
 • ویکی دانلود ها
 • زندگی زیباست
 • روانشناسی...زندگی بهتر
 • شوق نماز
 • سایت تفریحی سوما
 • بهترین های وبگردی
 • شارژ مستقیم ایرانسل
 • کامپیوتر موبایل گیم فیلم آهنگ
 • تاپ کرک
 • دارو گیاهی
 • اس ام اس
 • هاستینگ سرور مجازی چت روم ساخت وب سایت
 • ثارالله
 • tanrim
 • مرجع فارسي زبانان
 • شارژها
 • Alpagut
 • ولایت عشق
 • ساکان دانلود
 • دانلود رایگان
 • پارک ممنوع
 • سوی دیار عاشقان
 • وبلاگ وبتیک
 • deniz yildizi
 • سایت اینترنتی قلبهای جاویدان
 • مهندس صنايع غذايي
 • لبیک یا صاحـــــــــب الزمان (عج)
 • نهج البلاغه
 • صالحین مهدی (عج)
 • سربازان گمنام امام زمان (عج)
 • سافت فست
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 703
 • کل نظرات : 364
 • افراد آنلاین : 7
 • تعداد اعضا : 2500
 • آی پی امروز : 85
 • آی پی دیروز : 124
 • بازدید امروز : 500
 • باردید دیروز : 912
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 6,995
 • بازدید ماه : 26,749
 • بازدید سال : 312,436
 • بازدید کلی : 3,025,179
 • کدهای اختصاصی
  خوش آمدید  به وب سایت اصحاب و انصارالمهدی خوش آمدید


  برای  مشاهده و استفاده از تمامی مطالب تالیفی لطفا ثبت نام کنید


  با تشکر : رضارضازاده